Altyapı Hizmetleri

Zeytinburnu Belediyesi'nde 'altyapı' konusundaki çalışma ve hizmetleri Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yapılıyor.Fen İşleri Müdürlüğü
Fen İşleri Müdürlüğü'nün altyapı kuruluşları ile koordinasyon içerisinde sürdürdüğü çalışmalar neticesinde Zeytinburnu, altyapı açısından büyük bir değişim yaşadı. Öte yandan altyapı ile ilgili sorunları büyük ölçüde çözülen ilçeyi daha da güzelleştirmek için yeni projeler geliştiriliyor

Fen İşleri Müdürlüğü, ilçenin birçok sokak ve caddesine altyapı çalışmalarının ardından prestij kaplama yaparak; geniş kaldırımlı, Avrupa standartlarında, ilçenin çehresini değiştiren bir düzenleme içine girdi.

Müdürlük, Prestij kaplama yol yapılması; Mevcut yolların bakım onarımlarının yapılması, çukur ve bozuklukların giderilmesi; Yolların asfaltlanması; Asfalt yollarda yapılan tranşe kazılarının kapatılması ve asfaltlanması; Yollarda oluşan çökmelerin tespiti ve tamiri; Trotuarların yapımı ve onarımı; Yıkım yapılması; İlçe genelinde molozların ücretsiz olarak toplanması; Yağmur suyu ızgara ve bacalarının temizlenmesi ve bakımı; Buzlanan yollarda tuzlama çalışması ve karların temizlenmesi; Yapılan yol, bordür, trotuar çalışmalarında tüm altyapı kuruluşları (BEDAŞ-İSKİ-İGDAŞ-TÜRK TELEKOM) uyarılarak eksikliklerin giderilmesi, sokak ve caddelerin uzun dönem kazılı kalmaması için koordinasyon çalışması yürütülmesi ve bu kuruluşların çalışmalarının kontrol edilmesi görevlerini yerine getiriyor.

Tüm sokaklarımızda 5594 adet dekoratif aydınlatma direklerinin yerleştirilmesi çalışması ile

ilçemizin tüm ara sokaklarının daha güvenli 24 saat aydınlık gecesiyle de gündüzü gibi yaşanır bir hale getirilmesi çalışmaları da Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yapılmıştır.

İlçe sakinlerimizi kentleşmenin sonucu ortaya çıkan tüm olumsuz koşullardan uzaklaştırarak, özlemi duyulan yaşanabilir çevreye kavuşturmak amacı ile 200.000 m² yeşil alanın bakımını ve kullanımda kalması ve peyzaj çalışmaları da müdürlük bünyesinde gerçekleştirilmiştir.

İlçemizdeki 10 adet havuzun periyodik bakımlarının yanı sıra her yıl düzenli olarak budama çalışmaları da yapılmaktadır.

Kültür Vadisi Projesi’nin restorasyon işlerinin ihale ve uygulaması da Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

Müdürlük, ilçedeki okulların her türlü boya ,bakım onarım çalışmalarını “Okullarımızı Yeniliyoruz, Geleceğe Gülümseyerek Bakıyoruz” sloganı altında gerçekleştirilmektedir.